KalleiViken
FD HBK Medlem
Klart! 12V direkt från EBL säkrat med 2A när vi "fricampar" och 12V från spänningsomvandlare från Claes i Sjön när vi står uppkopplade på ström. Blir bra hoppas jag.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Ingen fara med 14V, alla 12V saker som sitter i en husbil tål 14 och strax mer, det blir ju den spänning som laddare ger just då.Ingen annan som vet?
Ingen fara med 14V, alla 12V saker som sitter i en husbil tål 14 och strax mer, det blir ju den spänning som laddare ger just då.
Jo, det är ju alltid bra att ta en extra kontroll. Är osäker på att det alltid står på grejorna hur mycket de tål, rimligtvis så borde det mesta klara en 14.7V i värsta fall. Jag har aldrig haft något som gått sönder och vi har nog mer el drivna saker än genomsnittet har. En del har ju inte tv t.ex som vi ser som ett måste.Utom de ev. prylar man stoppar in själv, som t.ex TV, router, modem m.m.
Man får kolla upp att den tänkta prylen klarar de spänningsvariationer som förekommer i en husbil.
Jag antar att du menar små portabla USB-anslutna diskar. De matas ju också via USB, så rent elektriskt ser jag inga problem. Däremot kan jag rekommendera den som vill ha en disk med sej att välja en SSD (Solid State Disk), eftersom de inte innehåller några rörliga delar. Om man har en laptop med en vanlig disk i bör man inte ha den igång under färd. Detta för att den roterande disken uppför sej som ett gyro, och det innebär att skivan kan "fladdra" i ytterkanten - med haveri som följdSkall tillägga det finns en del saker jag inte skulle koppla, hårddiskar. Om de mot förmodan går sönder så är möjligheten nog liten att få tillbaka saker som ligger på disken.
Nej jag menar vanliga hårddiskar, kanske inte så vanligt längre? I alla fall har flera stycken med familjefoto och filmer, inget som jag vill förlora. Jag är nog för gammal.Jag antar att du menar små portabla USB-anslutna diskar. De matas ju också via USB, så rent elektriskt ser jag inga problem. Däremot kan jag rekommendera den som vill ha en disk med sej att välja en SSD (Solid State Disk), eftersom de inte innehåller några rörliga delar. Om man har en laptop med en vanlig disk i bör man inte ha den igång under färd. Detta för att den roterande disken uppför sej som ett gyro, och det innebär att skivan kan "fladdra" i ytterkanten - med haveri som följd![]()
De är fortfarande vanliga, man får mer utrymme för pengarna med dem. Men en SSD att kopiera sina nytagna bilder o filmer till under resan är inte fel att ha med sej. Får även anskaffas av oss åldringarNej jag menar vanliga hårddiskar, kanske inte så vanligt längre? I alla fall har flera stycken med familjefoto och filmer, inget som jag vill förlora. Jag är nog för gammal.
Nedladdningshastigheten variera kraftigt under dygnet med samma signalstyrka där jag bor. Från 6 till 40Mbps så det måste vara andra faktorer som påverkar. Tidiga morgnar hög hastighet kvällar trögt. Hur hänger det ihop?Jag har nu köpt en TPlink mr 600 som skall ha band 28, prövat den på flera olika ställen i huset och med två olika sim kort från Telenor. Den högsta hastighet som jag fick var 10 Mbit när jag höll den utanför ett takfönster annars så låg det på 5-7Mbit, Inte på något sätt bättre än någon av mobilerna vi har
Det du beskriver är att det blir trafikstockning vid vissa tider, ungefär som de fyrfiliga parkeringsplatser som uppstår på Autobahn vissa tider. Bra signalstyrka betyder att du är nära mobilmasten, men det kan ju många andra också varaNedladdningshastigheten variera kraftigt under dygnet med samma signalstyrka där jag bor. Från 6 till 40Mbps så det måste vara andra faktorer som påverkar. Tidiga morgnar hög hastighet kvällar trögt. Hur hänger det ihop?
Det var så för mig, signalstyrkan var högsta, tre streck. Men det är nog många som delar på masten, därför blir det de här låga hadtigheterna.Det du beskriver är att det blir trafikstockning vid vissa tider, ungefär som de fyrfiliga parkeringsplatser som uppstår på Autobahn vissa tider. Bra signalstyrka betyder att du är nära mobilmasten, men det kan ju många andra också vara![]()
Hjälper nog inte om det är trafikstockningPrövat en sån här i dag, 4G-antenn med Mimo 7 dBi - 4G-antenn. Max 15Mb utanför fönstret, för de5 mesta runt 12Mbit.
Har nu varit uppe på taket till huset, man ser tydligt översta halvan på två master några hundra meter längre bort och ändå så funkar det inte, Routern visar full kontakt.Hjälper nog inte om det är trafikstockning
Antenn är bra får att få bra signal, men är det många som är uppkopplade så går det trögt.
År supernöjd med min inkopplade router, fyra enheter i nätverket.
Hallon abonnemang som funkar bra till tv mm
Hallon har ganska dålig täckning i delar av Sverige.Hjälper nog inte om det är trafikstockning
Antenn är bra får att få bra signal, men är det många som är uppkopplade så går det trögt.
År supernöjd med min inkopplade router, fyra enheter i nätverket.
Hallon abonnemang som funkar bra till tv mm
Stämmer, men håller till i södra/västra delen av riketHallon har ganska dålig täckning i delar av Sverige.