Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2024.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
Har ett problem med IGO använt den mycket och jag tyckte om vyn som kom upp i en trafikplats där man på en nivå som var från marknivå lätt kunde se hur man skulle köra verkar vara helt borttagen?
Får nu en helikoptervy att köra efter och kan var jobbigt ibland.
Frågan är har jag gjort något fel eller är det så att man försämrat en bra app ytterligare.
Problemet när man lägger in vikt över 3,5T är att dom flesta navigatorer undviker alla vägar med lastbilsförbud också,jag väljer alltid 3500kg på trots att bilen väger mer,det kan bli helt galna omvägar om man inte ser upp.IGO verkar trevlig, men hur ställer man in viktbegränsning så att man inte hamnar på Max 3,5 ton?
Vi har råkat ut för att t.ex. Maps valda en smal väg under en låg bro (utanför Fagersta), så efter lilla episoden kör vi alltid med rätt höjd och totalvikt.Problemet när man lägger in vikt över 3,5T är att dom flesta navigatorer undviker alla vägar med lastbilsförbud också,jag väljer alltid 3500kg på trots att bilen väger mer,det kan bli helt galna omvägar om man inte ser upp.
Jag har provat IGO,Sygic samt Garmin alla navigatorer väljer ibland helt fel väg(omväg) detta oavsett vilka inställningar man gör,har provkört alla varianter flera tusen mil totalt.
Det finns nog tyvärr ingen navigator som är optimal,det är ett fåtal leverantörer av kartdata, sedan vet jag inte hur beräkningsprogrammen ser ut,men ibland verkar det som den räknar och när den hittat en väg till destinationen tar den denna utan att räkna på fler alternativ.
Höjd är bra att ha rätt inställd,även om en del broar inte finns i databasen på mindre vägar ,men vikten har jag ställt ned till 3.5Vi har råkat ut för att t.ex. Maps valda en smal väg under en låg bro (utanför Fagersta), så efter lilla episoden kör vi alltid med rätt höjd och totalvikt.
Nej, det är inte på gång alls i nuläget.Men det kanske är på gång?
Tack för svar! Får köra på importerade poi:s så längeNej, det är inte på gång alls i nuläget.
Vi ville, vi försökte, vi försökte ännu mer, men tyvärr har inte copilot stödet som behövs för att kunna startas från en webbapplikation.
Mvh jocke
Det var väl decimalkoordinater du skrev förstDet är enklare än du tror. Skriv in t ex 57.705139, 11.658472 i sökrutan så kommer du till Öckerö gästhamn. Vill du istället använda decimalkoordinater skriver du 57 42 19 N, 11 39 30 E så kommer du till samma ställe. Gör bara rätt med hur du använder punkt och komma.
Så fungerar det i vart fall på min Androidplatta.
/CG