Sv: Tyska...någon som förstår??
Hej igen Rantzow, du har helt rätt, detta bör väl täcka igen några hål, åtminstone för de som importerat privat.
I mitt fall, när handlaren blivit blåst på momsen och han därför i förväg inte ville dra av den, då handlade inte om en svensk köpare, så därför ändrar han inte sin inställning bara för att vi ändrat våran konroll, utan han behandlar alla lika.
Men idag med dagens låga räntor har det ju inte så stor betydelse om man behöver ligga ute med dubbel moms, några veckor.
Tilläggas kan ju att Skattemyndigheten för fordonsmoms var väldigt hjälpsamma och bifogade intyg på både svenska o tyska att svensk moms var betald.
Ratata, om du är intresserad av en Argos 747 nu, så slå mig en signal, så kan jag berätta om de bilar jag tittade på. Du behöver inte heller bry dig om svensk moms om du kan vänta med avhämtningen någon månad.