Hej igen, så bra det gick att få bort med envishet och lite värme. Jag ser nu att innerringen har en kant som håller rullarna kvar på innerringen.
Det går ju alltid att få sönder hållaren så man får bort rullar och hållare och då ev. kan använda den lilla kanten som hake till en avdragare som man kan klämma samman klorna på. Men nu är det ju borta och problemet löst.
Men kolla nya spelet på lagret/glappet noga, för lager, även lite flexibla koniska rullager, har ju en otrolig precision vid tillverkning och shimsbrickor som sitter där från början kompencerar ju mest för liiite dålig tolerans vid maskinbearbetningen av "huset" som lagret sitter i.
Vilket ofta betyder att huset/aluminiumet har gett med sig lite för att öka glappet, om nu inte lagret är väldigt slitet vilket sällan är fallet även om det är hög tid att byta ut det.
Det kan ju också vara lagerläget i andra änden på axeln som gett med sig lite och ger glappet som känns här.
Om jag fattat rätt..........
Om hållarbrickan/täckbrickan till lagret är uppshimsad en bit borde ju det betyda att du har lite utrymme där att minska tjockleken på shimset om nya lagret fortfarande skulle kännas lite glappt.
Kul att det löste sig utan dyr induktionsvärmare, som visserligen är guld värd i vissa lägen (kostar ju nästan som guld också

).
Lycka till och skriv gärna en rad om hur det går/blev till slut.
M.v.h. JANKRO.