• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Inför vinterförvaringen

larsgunnar

HBK Medlem
Inlägg
17
Kommun
Hässleholm
HBK-Nr
3671
Medlemskap
2025
Chassiefabrikat: Fiat
Chassiemodell: Ducato 15
Chassietyp: Standard
Motortyp: 2,8JTD 127hk
Årsmodell Chassie: 2003
Husbilsfabrikat: CI
Husbilsmodell: Cipro 35
Husbilstyp: Halvintegrerad
Årsmodell Husbil: 2003
Ämnesområde: Ospecificerat
Hej!
Inför vinterförvaringen (jag tänker ha bilen avställd oktober-april) har jag lite funderingar om det här med bakterietillväxt i bränsletanken. Det finns ju medel att tillsätta dieseln för att förhindra detta. Det får man väl tro på? Men vilket är bäst: att fylla tanken helt + tillsatsen, eller låta det vara som det är (ca 20liter) + tillsatsen? Bilen kommer att stå i en kall maskinhall.
Lars-Gunnar
 

Night hawk

HBK Medlem
Inlägg
440
Kommun
Ljungby
HBK-Nr
27533
Medlemskap
2025
Hej,
som tidigare segelbåtsägare så är man skolad att alltid se till att hålla tanken full över vintern. Det håller borta kondens som annars skapas i det tomma utrymmet.
Kan faktiskt vara lika förödande som bakterier...
Ett vänligt kom ihåg är töm samtliga vattenlås och ev varmvatten-beredare så
att inget fryser sönder.
Hösthälsningar
Bo-Lennart
 
Toppen