Kaehne4363
HBK Medlem
Du har selv mulighed for at tegne en manglende vej på HERE.
På denne side: HERE - Map Creator
kan du
Hvis ikke ændringerne kommer med på din navigator i det nyeste kort, så har jeg prøvet, også med succes, at skrive til producenten af enheden, for at fortælle at vejstykket mangler.
Normalt er det jo vejmyndigheden i det pågældende område, der skal sørge for at give besked om ændringer til kortproducenterne, men det er ikke altid at det lykkes, og så er det jo fint, at man som privat person også kan påvirke, at vi får rigtige kort at køre efter.
Her er et eksempel på en rettelse jeg har foretaget. Oprindelig var vejen angivet til 110km/h, men det rigtige er 130 km/h, og det er den så nu:
Her er et eksempel på vejstykker som er kommet med, efter at jeg har indsendt rettelser:
Det var de 2 nordlige tilkørselsramper og samkørselsparkeringspladsen ved rundkørslen som manglede. De 3 omtalte vejstykker var ikke med i det oprindelige vejprojekt, men kom med under anlægsfasen, da lokale folk protesterede over at de ikke fandtes i det oprindelige projekt. Det er muligt at vejmyndighederne har indsendt det forkerte kortmateriale til kortproducenterne. De er nu kommet med.
Vær opmærksom på, at en vej er opbygget af mange små udsnit, så der er mange steder der skal rettes, for at få hele vejen til at være rigtig
Edit: Her er link til rettelser hos Garmin: Garmin | Report a Map Error
På denne side: HERE - Map Creator
kan du
- oprette en profil
- logge dig ind
- finde det område hvor vejen mangler
- tegne vejen
- og tildele vejen de egenskaber som den har (for eksempel vejtype, vejbelægning, maksimal hastighed m.m.
Hvis ikke ændringerne kommer med på din navigator i det nyeste kort, så har jeg prøvet, også med succes, at skrive til producenten af enheden, for at fortælle at vejstykket mangler.
Normalt er det jo vejmyndigheden i det pågældende område, der skal sørge for at give besked om ændringer til kortproducenterne, men det er ikke altid at det lykkes, og så er det jo fint, at man som privat person også kan påvirke, at vi får rigtige kort at køre efter.
Her er et eksempel på en rettelse jeg har foretaget. Oprindelig var vejen angivet til 110km/h, men det rigtige er 130 km/h, og det er den så nu:
Her er et eksempel på vejstykker som er kommet med, efter at jeg har indsendt rettelser:
Det var de 2 nordlige tilkørselsramper og samkørselsparkeringspladsen ved rundkørslen som manglede. De 3 omtalte vejstykker var ikke med i det oprindelige vejprojekt, men kom med under anlægsfasen, da lokale folk protesterede over at de ikke fandtes i det oprindelige projekt. Det er muligt at vejmyndighederne har indsendt det forkerte kortmateriale til kortproducenterne. De er nu kommet med.
Vær opmærksom på, at en vej er opbygget af mange små udsnit, så der er mange steder der skal rettes, for at få hele vejen til at være rigtig
Edit: Her er link til rettelser hos Garmin: Garmin | Report a Map Error
Senast ändrad: