• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Elfel efter stopp!?!

F

F.d. 10602

Guest
Chassiefabrikat: Renault
Chassiemodell: Master 2,5
Chassietyp: Standard
Motortyp: 2,5 dci
Årsmodell Chassie: 2008
Husbilsfabrikat: Dethleffs
Husbilsmodell: Esprit RT 6844
Husbilstyp: Halvintegrerad
Årsmodell Husbil: 2008
Ämnesområde: Elsystem
Hej, eländet började på uppresan till fjällen o fortsatte, nu hemma igen som väl är!
Efter stopp, fika eller tankningh etc.... händer ingenting då jag vrider på startnyckeln, helt tyst, inga kontrollampor, värme allt utslaget.
Men då jag satt i o ur en av huvudsäkringarna vid batteriet (20 amp), ett antal gånger tickar det till o kontrollamporna tänds o allt fungerar igen. Tills jag vrider av motorn igen.

Vid ett tillfälle höll jag på jättelänge, var på väg ring assistansen, kylan började komma i bilen, mitt ute på landsvägen, 10 minus ute, men plötsligt tickade till igen när jag hållit på med säkringen en bra stund.
Säkringarna är hela.


Problemet verkar uppstå då bilen gått en stund, dvs den startar som vanligt när den stått still någon dag men blir tydligen värre ju längre vi kör.

Kan någon något om detta?
 

Åke EP

HBK Medlem
Inlägg
16
Kommun
Örebro
HBK-Nr
7245
Medlemskap
2025
Jag hade ett liknande fel på Fiat. Berodde på dålig kontakt vid batteriet. jag lossade batterikablarna, gjorde rent dem och drog fast dem hårt. Det hjälpte och jag hade inte något problem de kommande åren.
 
F

F.d. 10602

Guest
Åke EP skrev:
Jag hade ett liknande fel på Fiat. Berodde på dålig kontakt vid batteriet. jag lossade batterikablarna, gjorde rent dem och drog fast dem hårt. Det hjälpte och jag hade inte något problem de kommande åren.


Hej o tack, jag kollade direkt o en kabel satt inte tillräckligt hårt åtdragen!

Tack, tack!

/ LG
 
Toppen