• Husbilsklubbens årsmöte och träff år 2025 kommer att hållas i Karlstad 29 Maj - 1 Juni.
    Mer information och anmälan finns här: Klicka Här för Årsmötesträff 2025
  • Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

LiFePO4 Årets investering: Undersätet-batteri 480 Ah

Pippipiggelin

HBK Medlem
Inlägg
5
Kommun
Hofors
HBK-Nr
27696
Medlemskap
2025
Jag bytte husbil i höstas. En Adria Twin 640 2020 köptes av ett företag i Borås. Mycket trevlig och tillmötesgående säljare som verkligen gjorde mig nöjd med affären. De satte även ett nytt bodelsbatteri. Ett blybatteri på 95 ampere. ;(

Första (och enda) testturen som hanns med under september 2024 var en rätt ruggig helg som spenderades i Karlstad och Strömstad.
I Karlstad var det regnigt och kallt när vi kom fram så när gasolpanna, kylskåp samt belysning gick på fullt så gjorde vi av med ca 40-50 watt.
Från 20.00 till 10.00 på morgonen efter så hade vi blåst 40 Amperetimmar enligt shunten. Klockan 12.00 så fanns det enligt shunten 30 minuter
kvar av batteriet. Det innebär att vi inte klarar ett dygn ens...

Jag började kolla vad som fanns att tillgå på marknaden i form av större batterier. En stor fråga var ju om man skulle gå på ett stort eller två mindre.

Jag hittade ett undersätetbatteri för Fiat Ducato från E&J technology på 480 Ah hos Batteribolaget.nu. Det har både värme och blåtand.

Efter lite väntan kom batteriet hem på pall. Det väger 42 kg! Tack och lov så hade det en ”sele” runt sig så att man kunde lyfta det. Här snackar vi millimeterpassning för att vinkla ner det i stolsramen. Det blir inte mycket plats över men på min bil så finns det plats i kåporna framför och bakom stolen för lite prylar.

En Victron Orion XS på 50 ampere kopplades in mellan startbatteriet och E&J-batteriet och en äldre Orion TR på 30 ampere fick ligga på utgående för att leverera stabila 12.4 volt så att MaxxFan inte får för mycket volt i sig.

Snacka om skön känsla när jag provade allt i helgen. Shunten visar ett minus på 6.73A/91W och 5 dagar och 3 timmar kvar med denna förbrukning. Nu kommer det ju inte att ligga på så hårt under normal drift då detta var nystartad värme och nystartat kylskåp.

Har nu packat ur elkabeln. Vet inte när jag kommer att behöva den mer...
 

Bilagor

  • 8.jpg
    8.jpg
    83,3 KB · Visningar: 92
  • 6.jpg
    6.jpg
    106 KB · Visningar: 92
  • 2025-03-15 15.00.09.png
    2025-03-15 15.00.09.png
    378,7 KB · Visningar: 91

PeterK

HBK Medlem
Inlägg
10.026
Kommun
Köping
HBK-Nr
14860
Medlemskap
2025
Trevlig installation!
Du kan säkert plocka ur minst 500Ah ur det batteriet ifall det är nya celler i det.

Jag har som mest fått ur 440Ah ur mitt LFP på 400Ah.
Min dygnsförbrukning snittar på 1-1,5kWh.
Fast det tar sin tid att ladda upp ett batteri i denna storlek.
Jag har inte haft någon 230V laddning sedan jag bytte batteri vintern 2019-20.
Men har i vinter monterat en Victron IP22 30A.

Har du solpaneler?
 

peter_blågräs

HBK Medlem
Inlägg
62
Kommun
Uppsala
HBK-Nr
40147
Medlemskap
2026
Mäktigt batteri - och fantastiskt att det gick in så mycket kapacitet under stolen.

Jag har ”bara” 4x100 Ah litium och ska uppgradera i vår till 580 W solpaneler och installera en 50 A DC-booster. Sedan borde jag också kunna gå med i den sladdlösa klubben.
 
Toppen