B
Byggare Bob
Guest
Någon som har ett bra tips på hur man snabbt och enkelt stoppar blodflödet efter ha råkat klippa i pulpan?
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Jo, nu har det slutat blöda. Man blir lite skraj eftersom det kommer ganska mycket blod i början.Oftast slutar det blöda nästan omgående, jag har alltid hemma ett pulver som heter Stop Bleeding, finns i djuraffären o vissa apotek. Man tar på lite pulver på den kippta klotoppen så slutar det blöda. Men har du klippt i pulpan nu, när du lade inlägget, så har det slutat blöda nu, eller?
Har för mig att potatismjöl hjälper att ha på.
Har också hund med svarta "naglar".
Händer ofta att man klipper för mycket, så att det blöder.
Att det blöder gör annars ingenting, då hunden har ingen känsel där. Därför tycker jag inte man skall göra något "nummer" av det ifall det händer. Kruxet är att blödningen kan hålla på flera minuter och är hunden inomhus eller i husbilen, så kan rengörningen bli omfattande. Därför vill jag att blödningen slutar genast och som vanligt med gamla beprövade metoder. Jag använder helt enkelt cigarett glöden och bränner ytan med den.
Det låter groteskt, men som sagt, hunden känner inget, dessutom blir det sterilt också..
Skall man kalla detta för en storm i vattenglaset, eller bara en uppvisning av “hur snälla vi är mot djuren”?
Frågan var hur man gör ifall man klipper för mycket av hundens klor och blodvite uppstår.
Jag har redogjort hur jag gör, hur folk har gjort alla tider, innan pets blev en kanal dit man kunde skyffla en del av sin ångest.
Men köp ni era pulver mm, med mottot “ju dyrare desto bättre”.
Jag kanske sparar mina pulverpengar och stoppar dem där de gör mer nytta, enl. mina värderingar.
Tala hellre med en erfaren veterinär om hundens anatomi, än med en ängslig hemmafru…